Budowa domu to niewątpliwie proces skomplikowany i wymagający odpowiedniego przygotowania się oraz przemyślenia. Sen z powiek spędzać może nie tylko sam układ pomieszczeń, ale i też wygląd całego domu, oraz to czy powinien być piętrowy, czy parterowy. Dziś przedstawiamy zestawienie wad i zalet takiego domu:
Zalety domu parterowego
- Dom parterowy jest niezwykle praktyczny i wygodny – odpowiedni rozkład pomieszczeń może pozwolić nam komfortowo i sprawnie przemieszczać się między nimi, problemem nie staną się także nowe meble, czy ciężkie sprzęty – nie ma potrzeby, aby wnosić je po schodach, które często nie należą do najwygodniejszych, do tego typu przechadzek.
- Dom parterowy pozwala na dużą, otwartą przestrzeń, która sprzyja zarówno odpowiedniemu zaaranżowaniu powierzchni, jak i późniejszej wspólnej, rodzinnej integracji – jednocześnie i w takim domu każdy może mieć miejsce, w którym będzie mieć odrobinę prywatności.
- Odpowiednie zaprojektowanie i rozmieszczenie okien pozwala na przepiękną, jasną przestrzeń, w której przyjemnie się przebywa.
- W naszej opinii, bryła budynku parterowego jest ładniejsza i bardziej intymna i kameralna, patrząc na budynek z zewnątrz.
- Brak schodów, tu mowa nie tylko o samym koszcie tego elementu, ale również samo funkcjonowanie. Ich brak, zdecydowanie ułatwia życie zarówno w młodym wieku, np. z małymi dziećmi, które często trzeba nosić z góry w dół. Czy kiedy zaczynają chodzić samodzielnie, wtedy trzeba uważać, by nie spadły. Dom parterowy to również plus dla osób w podeszłym już wieku lub dla osób, które mają trudności w poruszaniu się – schody są sporą przeszkodą.
- Warto przyznać, że parterowy dom jest dużo łatwiejszy w aranżacji wnętrza m.in ze względu na brak skosów, czy klatki schodowej.
To tylko kilka, ale jakże istotnych argumentów „za” domem parterowym – warto go rozważyć myśląc o przyszłości i tym, co dla nas będzie najbardziej praktyczne.
Wady domu parterowego
- Cena! To najważniejsza wada domów parterowych. Dlaczego? Z powodu konieczności wykonania dużego zakresu prac fundamentowych. Sporo jest tu również prac ziemnych, długich ścian zewnętrznych – nośnych które wymagają fundamentów. Jeśli dom parterowy ma strop żelbetowy który jest drogim elementem, to również zwiększa koszty budowy.
- Duży dach, a w szczególności jego pokrycie. Porównując 2 domy o powierzchni np. 200 m2, rozdzielając powierzchnię na piętro mamy o ½ mniejszą ilość samej blachy czy konstrukcji i więźby.
- Konieczność większej działki, względem domów piętrowych.
Jak zawsze coś za coś. Dlatego warto zgłosić się do nas przed wykonaniem projektu swojego domu byśmy wspólnie przeanalizowali Wasze potrzeby, budżet którym dysponujesz i wszelkie „za” oraz „przeciw” do konkretnych projektów. Warto przemyśleć czy lepiej wybudować mniejszy, parterowy dom, czy potrzebny jest raczej większy dom, ale będzie musiał być piętrowy, by zmieścił się w założonym budżecie.
Potrzebujesz wsparcia i szukasz sprawdzonej firmy budowalnej z okolic Warszawy, która zbuduje Twój dom kompleksowo, napisz do nas!