PORIN

budowa domów

Budowa domu jednorodzinnego w 2023 – czy to się opłaca?

Czy budowa domu jednorodzinnego w 2023 roku się opłaca? Sprawdź dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Budowa domu jednorodzinnego 2023 – czy warto?

Niestabilna gospodarka i ciągle rosnące ceny materiałów budowlanych skłaniają nas do refleksji – czy w 2023 roku opłaca się jeszcze budować dom jednorodzinny? Ryzykować, czy poczekać na “lepsze czasy”? Te pytania z pewnością chodzą po głowie wielu osobom, które marzą o własnym domu z działką. Warto nadmienić, że zmieni się wiele przepisów (póki co prognoza, w której mają zacząć obowiązywać, to kwiecień), a same formalności związane z początkiem budowy, mają przebiegać dużo sprawniej.

W 2023 roku można będzie już wybudować dom powyżej 70m2 bez pozwolenia na budowę – budowa będzie przebiegać tylko na podstawie zgłoszenia. Warunkiem jest, aby taka inwestycja nie miała więcej niż 2 kondygnacje. Dodatkowo taki dom będzie musiał być wybudowany na własne potrzeby mieszkaniowe – nie można wtedy takiego domu wynajmować. Mówi się, że “taniej już było”, co trudno jest oczywiście przewidzieć, ale biorąc pod uwagę zmiany, które zaszły na świecie po covid oraz wojnie oraz inflacji, może okazać sie, że nie tyle same ceny, co również brak dostępności materiałów, uniemożliwi budowę.

Budowa domu jednorodzinnego 2023

Wybuduj dom w 2023 roku

Według prognoz 2023 rok ma być korzystniejszy, ponieważ wcześniej wspomniane rosnące ceny (co miało miejsce w 2022 roku) mają przystopować. Nie będą to bardzo znaczące obniżki, jednak jest to sygnał, który można wykorzystać jako argument za – nikt nie wie co będzie za rok, dwa, pięć. 2023 rok ma też być korzystny pod względem cen gruntów pod zabudowę, które również mają nieco spadać. Jeśli bierzesz pod uwagę budowę domu pod Warszawą, zwróć uwagę na lokalizację działki i przeanalizuj ją pod kątem inwestycji. Obecnie takie działki od kilku lat rosną minimum 10% w skali roku, a biorąc pod uwagę wysoki trend mieszkania poza miastem, a także przeludnienie w nim – czego powodem jest m.in wojna, może okazać się, że taki dom to inwestycja.

Dodatkowym argumentem, który przemawia na plus, by w 2023 zabrać się za budowę własnego domu, jest zapowiadany rządowy program dofinansowania kredytów na budowę domów dla singli oraz rodzin. Warto więc być na bieżąco i śledzić te informacje. Jeśli wszystkie propozycje zmian, wyklarują się i wejdą w życie, to budowa domu jednorodzinnego w 2023 roku będzie jak najbardziej opłacalna! Skontaktuj się z nami!