PORIN

budowa domów

Budowa domu Serock pod Warszawą

Kolejna ciekawa realizacja wykonana przez naszą firmę budowlaną Porin, spod Warszawy. Tym razem w Serocku, czyli zaledwie 30 km od Warszawy, w dodatku nad samym Jeziorem Zegrzyńskim, dosłownie 30m od wody.

Dom o powierzchni ok 200 m2, mimo, że wygląd może wskazywać na więcej – jest on wąski i wysoki. Konstrukcja obiektu jest murowana, połączona z elementami żelbetowymi. Ciekawym i złożonym zagadnieniem było posadowienie samego budynku, ze względu na bliskie położenie jeziora. Na działce występowały namuły rzeczne – grunty nienośne. Konieczna była wymiana gruntu na głębokość aż 4 m! Grunt nienośny był zastąpiony tłuczniem betonowym oraz piaskiem różnoziarnistym z domieszką kruszywa betonowego. Dopiero to zapewniło nośność podłoża do bezpiecznego posadowienia budynku. Ze względu na specyficzny teren, dom został posadowiony na płycie fundamentowej. Ściany nośne SILKA o grubości 18cm, stropy międzykondygnacyjne żelbetowe, ściana kolankowa żelbetowa – potężne rozwiązanie i wyzwanie, ale nic nowego dla nas!

Warto wspomnieć również o drewnianej więźbie dachowej oraz pełnym deskowaniu. Dom pokryty jest dachówką cementową firmy Braas w kolorze antracyt. Kolejnym ciekawym architektonicznie rozwiązaniem było zaprojektowanie i wykonanie balkonu dookoła budynku, który ze względu na okolicę i piękne widoki był priorytetem.

Dodatkowym atutem tego domu są piękne, duże okna w dosyć dużej ilości. W tym wypadku inwestorom zależało na oknach drewnianych, z roletami podtynkowymi, które pełnią funkcję zabezpieczenia przed złodziejami, oraz regulują również temperaturę w domu zimą i latem. Uwagę zwraca również ogród zimowy z piękną altaną zewnętrzną i tarasem.

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem zastosowanym w tym domu jest ocieplenie styropianem grubości 25 cm – zazwyczaj stosuje się 15-20 cm.  W całym budynku wykonaliśmy ogrzewanie podłogowe, rekuperację oraz podłączony został piec gazowy.