PORIN

budowa domów

Czy warto budować dom parterowy? Poznaj zalety i wady domu parterowego.

Budowa domu to niewątpliwie proces skomplikowany i wymagający odpowiedniego przygotowania się oraz przemyślenia. Sen z powiek spędzać może nie tylko sam układ pomieszczeń, ale i też wygląd całego domu, oraz to czy powinien być piętrowy, czy parterowy. Dziś przedstawiamy zestawienie wad i zalet takiego domu:

Zalety domu parterowego

  1. Dom parterowy jest niezwykle praktyczny i wygodny – odpowiedni rozkład pomieszczeń może pozwolić nam komfortowo i sprawnie przemieszczać się między nimi, problemem nie staną się także nowe meble, czy ciężkie sprzęty – nie ma potrzeby, aby wnosić je po schodach, które często nie należą do najwygodniejszych, do tego typu przechadzek.
  2. Dom parterowy pozwala na dużą, otwartą przestrzeń, która sprzyja zarówno odpowiedniemu zaaranżowaniu powierzchni, jak i późniejszej wspólnej, rodzinnej integracji – jednocześnie i w takim domu każdy może mieć miejsce, w którym będzie mieć odrobinę prywatności.
  3. Odpowiednie zaprojektowanie i rozmieszczenie okien pozwala na przepiękną, jasną przestrzeń, w której przyjemnie się przebywa.
  4. W naszej opinii, bryła budynku parterowego jest ładniejsza i bardziej intymna i kameralna, patrząc na budynek z zewnątrz.
  5. Brak schodów, tu mowa nie tylko o samym koszcie tego elementu, ale również samo funkcjonowanie. Ich brak, zdecydowanie ułatwia życie zarówno w młodym wieku, np. z małymi dziećmi, które często trzeba nosić z góry w dół. Czy kiedy zaczynają chodzić samodzielnie, wtedy trzeba uważać, by nie spadły. Dom parterowy to również plus dla osób w podeszłym już wieku lub dla osób, które mają trudności w poruszaniu się – schody są sporą przeszkodą.
  6. Warto przyznać, że parterowy dom jest dużo łatwiejszy w aranżacji wnętrza m.in ze względu na brak skosów, czy klatki schodowej.

To tylko kilka, ale jakże istotnych argumentów „za” domem parterowym – warto go rozważyć myśląc o przyszłości i tym, co dla nas będzie najbardziej praktyczne.

Wady domu parterowego

  1. Cena! To najważniejsza wada domów parterowych. Dlaczego? Z powodu konieczności wykonania dużego zakresu prac fundamentowych. Sporo jest tu również prac ziemnych, długich ścian zewnętrznych – nośnych które wymagają fundamentów. Jeśli dom parterowy ma strop żelbetowy który jest drogim elementem, to również zwiększa koszty budowy.
  2. Duży dach, a w szczególności jego pokrycie. Porównując 2 domy o powierzchni np. 200 m2, rozdzielając powierzchnię na piętro mamy o ½ mniejszą ilość samej blachy czy konstrukcji i więźby.
  3. Konieczność większej działki, względem domów piętrowych.

Jak zawsze coś za coś. Dlatego warto zgłosić się do nas przed wykonaniem projektu swojego domu byśmy wspólnie przeanalizowali Wasze potrzeby, budżet którym dysponujesz i wszelkie „za” oraz „przeciw” do konkretnych projektów. Warto przemyśleć czy lepiej wybudować mniejszy, parterowy dom, czy potrzebny jest raczej większy dom, ale będzie musiał być piętrowy, by zmieścił się w założonym budżecie.

Potrzebujesz wsparcia i szukasz sprawdzonej firmy budowalnej z okolic Warszawy, która zbuduje Twój dom kompleksowo, napisz do nas!