PORIN

budowa domów

Dom parterowy czy z poddaszem do adaptacji – który lepszy i dla kogo?

Wybór odpowiedniego projektu domu to ważne zadanie dla każdej osoby planującej budowę. Jednym z głównych dylematów budujących jest decyzja między domem parterowym a budynkiem z poddaszem do adaptacji. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Oto analiza obu opcji, która pomoże w dokonaniu świadomego wyboru.

Dom parterowy czy z poddaszem do adaptacji – który lepszy i dla kogo?

Dom parterowy wady i zalety

Zalety:

 • Brak schodów: To idealne rozwiązanie dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się.
 • Lepsze rozproszenie ciepła: W domu parterowym ciepło rozchodzi się równomiernie, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania dodatkowego ogrzewania na górnym piętrze.
 • Lepsza akustyka: Brak pięter często przekłada się na mniejszy hałas przenoszony między pokojami.

Wady:

 • Większa powierzchnia działki: Aby zmieścić wszystkie pomieszczenia na jednym piętrze, potrzebujesz większej działki, w domu piętrowym część pomieszczeń rozmieszcza się w górę.
 • Brak oddzielenia stref: W domu parterowym trudniej oddzielić strefę dzienną od nocnej, co może wpłynąć na komfort mieszkania.
 • Droższa budowa: Za tą samą powierzchnię domu parterowego względem piętrowego, zapłacimy znacznie więcej m.in. ze względu na powierzchnię dachu czy fundamentów.

Dom z poddaszem do adaptacji wady i zalety

Zalety:

 • Mniejsza powierzchnia działki: Dzięki wykorzystaniu przestrzeni poddasza, dom może być kompaktowy, co pozwala na oszczędność miejsca na działce.
 • Oddzielenie stref: Poddasze może służyć jako strefa nocna lub prywatna, co dla niektórych osób zwiększa komfort mieszkania.
 • Możliwość adaptacji w przyszłości: Jeśli w momencie budowy nie jesteś pewien, jak chciałbyś wykorzystać poddasze, możesz je dostosować później, gdy Twoje potrzeby się zmienią.
 • Dodatkowa przestrzeń: Poddasze może służyć jako dodatkowy pokój, gabinet lub miejsce do przechowywania.

Wady:

 • Schody: Mogą stanowić problem dla osób starszych lub z trudnościami w poruszaniu się albo dzieci.
 • Koszty wykończenia: Budowa, wykończenie drugiego piętra, schodów czy dodatkowych łazienek, może wiązać się z dodatkowymi wydatkami, których nie mamy przy domu parterowym.

Wybór między domem parterowym a domem z poddaszem do adaptacji zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz możliwości finansowych inwestora. Osoby starsze, mające trudności z poruszaniem się lub ceniące sobie prostotę, mogą skłaniać się ku domowi parterowemu. Rodziny z dziećmi lub ci, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni w przyszłości, mogą z kolei zdecydować się na dom z poddaszem do adaptacji. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć obie opcje i dokonać świadomej decyzji, która będzie służyć przez wiele lat.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowie wymarzonego domu skontaktuj się z nami! Od 30 lat, zajmujemy się   kompleksowa budową,   od   wbicia   pierwszej   łopaty   w   ziemię   aż   do momentu  wręczenia  kluczy   do   wybudowanego   obiektu. Zobacz nasze portfolio, napisz lub zadzwoń w sprawie wyceny!