PORIN

budowa domów

Energooszczędny dom – co to znaczy?

Dom energooszczędny to obiekt o obniżonym zapotrzebowaniu na energię – w porównaniu do standardowego. Jest to rozwiązanie sprzyjające zarówno ekologii, jak i uniezależnieniu własnego domostwa od czynników zewnętrznych takich jak prąd czy gaz.

Prawdziwy energooszczędny dom wyróżnia zwarta bryła o ograniczonej ilości ścian zewnętrznych (by było mniej elementów przez które ucieka ciepło), z bardzo dobrą termoizolacyjnością przegród zewnętrznych. Takie domy są zwykle posadowione na płycie fundamentowej również odizolowanej termicznie od gruntu. W takim domu należy również zadbać o odpowiednią izolację, podłóg, oraz oczywiście dachu. Istotne przy takiej budowie jest usytuowanie okien w miarę możliwości głównie do słońca – przez co przez większość dnia będzie się on nagrzewał. Natomiast nie zaleca się zbyt dużej ilości okien by zimą nie uciekało przez nie ciepło z budynku.

Budynek taki wyróżniać się może również wykorzystywaniem ciepła z gruntu, energią odnawialną, rekuperacją, energooszczędną wentylacją.

Energooszczędne ogrzewanie

Jeśli chodzi o ogrzewanie, najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe połączone z kotłem gazowym lub pompą ciepła. Same drzwi i okna także można wybrać na podstawie ich klas energooszczędnych – lepsze uszczelki, większa ilość szyb, więcej komór w profilach, ciepły montaż.

W takim domu nie wszystko sprowadza się do etapu budowy, ponieważ korzysta się również z rozwiązania jak najbardziej energooszczędnych sprzętów domowych, ale i też oświetlenia. Mimo że koszty budowy są znacznie wyższe od „standardowej” – taki wydatek jest jak najbardziej uzasadniony, jeśli chcemy być niezależni energetycznie w przyszłości podczas użytkowania i zminimalizować koszty eksploatacyjne.

Warto jednak pamiętać, że budowa domu energooszczędnego jest znacząco droższa. Jeśli rozważamy dom energooszczędny tylko pod kątem kosztów budowy i dalszej eksploatacyji to warto z nami przeanalizować możliwe rozwiązania. Ponieważ idąc w bardzo drogie materiały izolacyjne często się okazuje, że wyższe koszty budowy będą się zwracały przez np. 50 lat eksploatacji budynku. Wtedy widać że lepiej wypośrodkować pewne rozwiązania by koszty budowy były racjonalne, a jednocześnie koszty eksploatacji także stosunkowo niskie.

Jako firma budowlana PORIN z 30 letnim doświadczeniem w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie kompleksowymi budowami, pomagamy Klientom przy wyborze najlepszych rozwiązań oraz doradzamy odpowiednie materiały. Mając doświadczenie już z ponad 200  realizacjami. Wspólnie wybudujemy dom Twoich marzeń!

Szukasz wsparcia i sprawdzonej firmy budowalnej z okolic Warszawy? Napisz do nas!