PORIN

budowa domów

Nowoczesny dom – czyli jaki?

Dziś często mówi się o nowoczesnym domu – ale co to właściwie oznacza? Postaramy się to nieco przybliżyć.

Co wyróżnia nowoczesny dom?

Projekt i budowa nowoczesnego domu, zakłada często dość nietypową konstrukcję budynku, ale i pasywne rozwiązania. Jest to w dużej mierze postawienie na energooszczędność, powodzeniem cieszą się domy pasywne, które mimo wyższych kosztów budowy, pozwalają na uniezależnienie się energetyczne, lub choćby obniżenie kosztów za energię. Często inwestuje się chociażby w fotowoltaikę, pompy ciepła. W domu energooszczędnym czy też pasywnym, który oczywiście wpisuje się w nowoczesność, dba się także o odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową oraz inne materiały czy chociażby sposób budowy.

Nowoczesny dom

Nowoczesny dom to inwestycja na lata

Aktualnie stawia się też na dużą ilość przeszkleń, jasne wnętrza, do których wpada dużo światła – idealnie, aby taki dom znajdował się w takim położeniu, by zimą wpadało do niego słońce, ale latem nie nagrzewało się zbytnio. Oczywiście to nie zawsze jest do wykonania. Dach takiego domu zazwyczaj jest płaski lub dwuspadowy, a sama bryła także dość prosta – kwadrat, prostokąt. Zdecydowanie prościej jest taki budynek urządzić i „wtopić” w otoczenie, przy którym też stawia się na dużą ilość zieleni.

Nowoczesne domy to także duża ilość instalacji wewnętrznych o których jeszcze 10 lat temu nikt nie słyszał, a dziś ułatwiają nam życie lub nawet nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Mówimy tu o rekuperacji, klimatyzacji, odzysku ciepła, fotowoltaice oraz inteligentnemu sterowaniu całym domem nawet ze smartfona!

Takiemu nowoczesnemu domowi towarzyszy nierzadko piękny, przestronny taras z wyjściem prosto z salonu. Wnętrze domu to przestronne, wielofunkcyjne pomieszczenia, które można dostosowywać w razie potrzeb, dzięki czemu rzadko narzeka się na brak miejsca. Jest to fantastyczne rozwiązanie, nie tylko dla minimalistów, ale także dla osób, które przede wszystkim chcą dbać o ekologię i zasobność swojego portfela – to duża inwestycja, ale jak najbardziej opłacalna.

Jako firma budowlana PORIN w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie domami nowoczesnymi, tak zwanymi stodołami, w których inwestorzy stawiają na energooszczędne rozwiązania i jakościowe materiały.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie i szukasz sprawdzonej firmy z okolic Warszawy, która zbuduje Twój dom kompleksowo, napisz do nas!