PORIN

budowa domów

Projekt domu, na co zwrócić uwagę?

Planujesz budować dom i zastanawiasz się nad projektem domu? W dzisiejszym wpisie dowiesz się czym jest projekt domu i dlaczego ważne jest, aby był on porządnie i dokładnie przemyślany.

Projekt domu – dlaczego jest ważny

Wybór projektu domu nie zawsze należy do najprostszych decyzji. Mamy swoje wizje i marzenia, które czasem mijają się z tym, co widzimy później w projektach. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas podejmowania tej istotnej decyzji podczas budowy domu? Przede wszystkim na wstępie zrób listę pomieszczeń, jakie chcesz, aby znalazły się w domu, a także ich wymiary czy układ, oraz przemyśl sam typ domu. Na samym początku pozwoli Ci to, przefiltrować część dostępnych opcji z gotowych projektów, jeśli na taki chcesz się zdecydować. W kolejnym etapie, zastanów się, czy chcesz posiadać garaż ?  A także, gdzie chcesz by, była umiejscowiona kuchnia? Czy ma być otwarta na salon i mieć dużą ilość przeszkleń, czy wręcz przeciwnie? Czy chcesz, aby w domu była piwnica?To wszystko wydaje się być niczym odkrywczym, ale w pośpiechu i przytłoczeniu ilością spraw związanymi z budową domu, można popełnić błąd, którego już nie odwrócimy! Weź też pod uwagę wielkość działki, oraz finanse – nie ma co porywać się z motyką na słońce.

Budżet przy projekcie domu

Przy budżecie dobrze przemyśleć też późniejsze koszty eksploatacji. Gdy mamy niski budżet do wykorzystania, lepiej będzie rozważnie stawiać kroki. Zakładając, że budujemy jeden dom na całe życie, istotne są najmniejsze szczegóły. Dom ma spełniać swoją rolę, ma się w nim dobrze mieszkać. W skrócie kluczowe etapy prowadzące do wyboru idealnego projektu, to między innymi:

  • analiza planu miejscowego/warunków zabudowy,
  • analiza wymiarów działki,
  • sprecyzowanie własnych wymagań.

Po własnej analizie potrzeb i możliwości finansowych, ale jeszcze przed samym zakupem projektu warto się skontaktować z firmą wykonawczą, czyli z NAMI. Wstępnie wycenimy budowę Twojego domu i dopiero wtedy dowiesz się, czy możesz sobie pozwolić na ten projekt. Niestety nie można wierzyć w ceny budowy podawane na stronach internetowych biur projektowych oraz katalogów, ponieważ te ceny są często szacowane bardzo mało precyzyjnie… Przyjmowane cenniki realizacji są często sprzed kilku lat, więc są zwyczajnie nieaktualne. Biuro projektowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności za kwoty podawane na swojej stronie internetowej jako koszty budowy. Często ceny są celowo zaniżane, żeby Klienci kupili większy, piękniejszy projekt.

Często spotykam się z Inwestorami, którzy popełnili taki błąd i gdy dowiedzieli się o realnych kosztach budowy, zmuszeni byli kupić nowy, mniejszy i tańszy projekt budynku. Tym samym, wyrzucając do kosza projekt który zakupili. Rzeczywistość jest taka, że łatwiej kupić nowy projekt i wydać na to np. 5 tys. zł niż kurczowo trzymać się innego, ponieważ koszty budowy przerastają założenia np. o 20, 50 czy nawet 100 tys. zł.

Ważnym aspektem przy wyborze projektu jest jego bryła. Są domy o prostej i taniej w realizacji bryle, są też takie, których konstrukcja jest skomplikowana, pracochłonna, a co za tym idzie bardzo droga.

My jako profesjonaliści, dokładnie wiemy jaki dom ile kosztuje, dlatego trafnie szacujemy koszty budowy nawet na wstępnym etapie, gdy nie mamy do dyspozycji dokładnego projektu. Klienci często mówią nam, że potrzebują domu, który ma np. 200 m2. Natomiast ich budżet nie pozwala na budowę domu parterowego, który jest najdroższą wersją budynku. Jednak okazuje się, że przy założonym budżecie mogą wybudować dom o tej powierzchni, ale pod warunkiem budowy domu z poddaszem użytkowym lub piętrowym. Wtedy można świadomie wybrać czy budować dom 200 m2 w innej niż wymarzona bryle, czy też pozostać przy założonej powierzchni, ale budując inny wizualnie i użytkowo dom.

Niekiedy spotykamy się z projektami, które na pierwszy nasz rzut oka są bardzo drogie. Łatwo potrafimy to zweryfikować dzięki ogromnemu, 30letniemu, doświadczeniu. Wtedy warto to przedyskutować. Często prostymi zabiegami da się oszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Jednak musi to być wykonane na etapie projektowym. Jeśli projekt już jest zaakceptowany przez urząd i zostało uzyskane pozwolenie na budowę – wtedy jesteśmy zobligowaniu do budowy zgodnie z projektem i nie jesteśmy w stanie zoptymalizować kosztów.

Jak widzisz, aby się w tym wszystkim nie zagubić, dobrze jest zasięgnąć opinii ekspertów. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze projektu domu, czy dopasowania konkretnego projektu do swojej działki, skontaktuj się z nami. Jako firma budowlana PORIN od 30 lat świadczymy kompleksowe usługi budowy domów i doradztwa w tym zakresie. Zaufało nam już ponad 200 Klientów, którzy dzisiaj odpoczywają w swoich czterech ścianach. Zostań naszym klientem – zbudujemy Twój dom. Zadzwoń do nas lub skontaktuj się.