PORIN

Segment zamiast domu jednorodzinnego wolnostojącego? Tak czy nie? Wady i zalety

Wiele osób, które chcą zamieszkać w domu z ogródkiem, zastanawia się, czy inwestować w tradycyjny, wolnostojący dom, czy może wybrać segment w budynku wielorodzinnym. Jak się domyślasz, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy główne argumenty za i przeciw, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Segment zamiast domu jednorodzinnego wolnostojącego? Tak czy nie? Wady i zalety

ZALETY SEGMENTU:

  1. Cena: Segmenty w budynkach wielorodzinnych są zwykle tańsze w zakupie (ale nie utrzymaniu!) w porównaniu do wolnostojących domów o podobnej powierzchni.
  2. Bezpieczeństwo: Mieszkając w segmentach, sąsiadujesz z wieloma rodzinami, co może zwiększać poczucie bezpieczeństwa.
  3. Infrastruktura: Budynki wielorodzinne są często lokalizowane w bardziej centralnych miejscach miasta, co zapewnia lepszy dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, placówek edukacyjnych czy kulturalnych.
  4. Mniejsza odpowiedzialność: W przypadku problemów z dachem, elewacją czy innymi wspólnymi elementami, zazwyczaj koszty są dzielone między wszystkich właścicieli segmentu.

WADY SEGMENTU:

  1. Mniejsza prywatność: Mieszkając w segmencie, dzielisz ściany z sąsiadami, co może prowadzić do problemów z hałasem czy brakiem prywatności. W zasadzie czujesz się podobnie jak w bloku.
  2. Mniejsza przestrzeń: Ogród to zazwyczaj 200-400m2 własnej przestrzeni oraz dodatkowe podwórko jako części wspólne dla innych mieszkańców, przez co tracisz własne, prywatne miejsce na świeżym powietrzu. Często powstaje również konflikt, o to kto powinien o te miejsca wspólne dbać. Tworzone są mini wspólnoty czy składki na remonty. Dlatego reklamowanie segmentów jako mieszkań „bezczynszowych” jest przekłamywaniem.
  3. Opłaty: Choć początkowa inwestycja jest niższa, mieszkając w segmencie możesz napotkać na miesięczne opłaty administracyjne czy za konserwację. We własnym domu na ewentualne naprawy, usterki, czy „wypadki” w stylu awaria bramy czy furtki. Zdążają się spory bo przykładowo gdy lokale są jeden nad drugim i człowiek z poddasza, ma problem z cieknącym dachem to lokator z segmentu niżej rzadko się poczuwa do partycypowaniu kosztów napraw. Z pewnością ryzyko różnych opłat jest wyższe, ale same opłaty niekoniecznie. W domu, wszystko spada na jednego właściciela. To plus i minus, ponieważ koszty konserwacji rozbijają się na kilka osób, więc mogą być mniejsze, ale z drugiej strony wiadome jest, że im więcej osób korzysta z np. bramy czy furtki tym większe prawdopodobieństwo szybszego uszkodzenia.

ZALETY DOMU JEDNORODZINNEGO:

  1. Prywatność: Dom zapewnia większą prywatność, bezpośredni dostęp do ogrodu i nie musisz dzielić się ścianami z sąsiadami.
  2. Więcej przestrzeni: Wolnostojący dom często oferuje więcej przestrzeni, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
  3. Większa kontrola: Jesteś jedynym właścicielem nieruchomości, co daje większą kontrolę nad decyzjami dotyczącymi renowacji, modyfikacji czy rozbudowy.
  4. Elastyczny wybór: Zarówno samej lokalizacji, projektu, czy rodzaju i wielkości działki.

WADY DOMU JEDNORODZINNEGO:

  1. Większe koszty: Dom może generować większe koszty początkowe, ale także bieżące utrzymanie (ogrzewanie, renowacje) jest zwykle droższe. Z drugiej strony, masz wpływ na wybór i rodzaje mediów.
  2. Większa odpowiedzialność: Jako jedyny właściciel nieruchomości, w razie problemów cała odpowiedzialność spoczywa na Tobie.
  3. Dłuższe oczekiwanie: Segmenty zazwyczaj sprzedawane są gotowe do zamieszkania czy wykończenia. Budowa własnego domu trwa kilka miesięcy.

Decyzja o wyborze między segmentem a domem zależy od indywidualnych preferencji, priorytetów i możliwości finansowych. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz rozważyć, które rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowie wymarzonego domu skontaktuj się z nami! Od 30 lat, zajmujemy się   kompleksowa budową,   od   wbicia   pierwszej   łopaty   w   ziemię   aż   do momentu  wręczenia  kluczy   do   wybudowanego   obiektu. Zobacz nasze portfolio, napisz lub zadzwoń w sprawie wyceny!