PORIN

Utrzymanie domu, poznaj najczęstsze mity na temat budowy domu!

Własny dom to wielkie marzenie, ale i konkretny cel, również finansowy. Przed decyzją o budowie często powstrzymują nas koszty utrzymania, które czasem trudno jest określić. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości.

Utrzymanie domu, poznaj najczęstsze mity na temat budowy domu!

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Czy dom energooszczędny jest drogi?

To może być prawda, ale tylko jeżeli spojrzymy na same koszty budowy, które w przypadku budynków energooszczędnych mogą być wyższe nawet o 20 % niż w przypadku konstrukcji tradycyjnych. Pamiętajmy jednak, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera finansowo energooszczędne inwestycje. Co najważniejsze koszty ogrzewania i wentylacji są średnio o 50% niższe, więc już po kilku latach może okazać się, że dzięki wyborowi domu energooszczędnego w rzeczywistości zaoszczędziliśmy.

Czy w domu energooszczędnym latem jest gorąco?

Temperatura w domach energooszczędnych które budujemy, zależy od mieszkańców oraz ich preferencji, jeżeli w czasie największego upału, zasłonimy rolety na oknach od południowej strony, to nie wpuścimy ciepła do pomieszczeń, bo w rzeczywistości budynki dobrze izolowane nagrzewają się wolniej niż te tradycyjne.

Czy klimatyzacja to duży wydatek?

Jeżeli zdecydujemy się zainwestować w solidny klimatyzator z inwerterem, to maszyna będzie na bieżąco dostosowywać swoją moc chłodniczą do temperatury pomieszczenia, co sprawi, że zyskamy o 30 % mniejsze zużyciem prądu niż w przypadku prostszych klimatyzatorów. Podczas gorących miesięcy łatwo zauważymy to podczas płacenia rachunków. Poza tym obecne klimatyzatory wykorzystuje się również jako dodatkowe ogrzewanie.

OKNA

Czy okna PCV są wykonane z toksycznych materiałów?

Okno PCV może być niebezpieczne jedynie podczas pożaru, kiedy zaczyna wydzielać trujące opary. W codzinnym użytkowaniu, to materiał trudno zapalający się, a zawarty w nim ołów, który często wywołuje nasze obawy jest tak zawiązany w strukturze okna, że pozostaje całkowicie nieszkodliwy.

Czy okna PCV żółkną?

W trakcie produkcji okien, do materiału dodawane są stabilizatory barw, dzięki którym kolory pozostają niezmienne bez względu na warunki atmosferyczne. Żółknąć mogą tylko wyroby nieuczciwych producentów, których nie stosujemy. Poza tym obecnie na rynku, dostępne są różne kolory okien, można mieć nawet obustronnie w tej samej barwie.

Czy ramy okien z PCV lub drewniane odkształcają się?

Dotyczy to tylko nierzetelnych producentów, którzy handlują podejrzanie tanim towarem. Dlatego budując dom z firmą PORIN, masz pewność wyboru najlepszych materiałów, z gwarancją. Renomowane firmy montują wewnątrz profili grube na 1,5 mm usztywniacze z ocynkowanej stali, taka konstrukcja nie ma prawa zdeformować się pod wpływem warunków atmosferycznych.

Obecnie do produkcji ram drewnianych, nie używa się już drewna litego (które podczas schnięcia stale „pracowało”), tylko odpowiednio wysuszonych elementów sklejonych warstwowo. Przed wypaczaniem pod wpływem silnego słońca chronią specjalne luzy konstrukcyjne, a przed wilgocią impregnacja ciśnieniowa.

Czy grubsza ściana to lepsza izolacja?

To prawda tylko w przypadku ścian jednowarstwowych w pozostałych przypadkach termoizolacja zależy w pełni od materiału ociepleniowego, a grubość warstwy konstrukcyjnej nie ma żadnego znaczenia.

OGRZEWANIE

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Koszty ogrzewania podłogowego są w zasadzie bardzo podobne do kosztów grzejników oraz całej instalacji. Natomiast użytkowanie jest zdecydowanie wygodniejsze oraz przyniesie nam zauważalne oszczędności. Przy stosowaniu ogrzewania podłogowego stosowny komfort cieplny jest odczuwalny już w temperaturze o 2 stopnie niższej niż przy stosowaniu grzejników ściennych. W dodatku jego system sterowania automatycznie dostosowuje pracę do zmian w pomieszczeniu.

Czy do ogrzewania podłogowego można zastosować tylko ceramiką?

Zdecydowanie terakota jest najczęściej wybieranym materiałem ze względu na niski opór cieplny, ale to nie znaczy, że nie da się zastosować innych surowców jak drewno. Jeżeli zdecydujemy się na drewno, to należy zastosować gatunki dobrze przewodzące ciepło, a równocześnie mające niski współczynnik skurczu np. wiąz albo teak. Nie zapominajmy, że w tym przypadku trzeba zastosować specjalne kleje i lakiery przeznaczone do montażu ogrzewania podłogowego.

Jeśli szukasz solidnej firmy, która zbuduje Twój dom jednorodzinny pod Warszawą lub w jej okolicach, zapraszamy do kontaktu.