PORIN

budowa domów

Budowa domu – czy warto? Poznaj 3 wady i zalety!

Budowa domu – czy warto? Dzisiaj zajmiemy się tym dlaczego warto zbudować dom i na co uważać podczas budowy!Decyzja o budowie domu nie należy do tych najłatwiejszych w życiu. Rozważamy różne korzyści z tytułu posiadania domu, ale dostrzegamy też minusy takiej inwestycji. Co zatem będzie zdecydowaną zaletą?

Dlaczego warto zbudować dom?

  • Budując dom, najbliższych sąsiadów będziemy mieć minimum kilkanaście metrów od nas – co za tym idzie, unikniemy hałasów, jakie mogą przytrafiać się w mieszkaniu w bloku. To też większe poczucie prywatności i możliwość gospodarowania terenem w dowolny sposób.
  • Do tego w takim rozwiązaniu mamy całkowity wpływ na projekt domu – będzie on wyglądać właśnie tak, jak sobie tego życzymy i jak sobie wymarzymy.
  • Podczas budowy domu mamy stu procentową decyzyjność odnośnie materiałów, z jakich ma zostać wykonany, oraz mamy całkowity wpływ, na to jakiej jakości wybierzemy okna, drzwi, itp, czy chociażby układ pomieszczeń, czego niestety nie możemy wybrać kupując nawet nowo budowalne mieszkanie.
  • cena za m2 powierzchni domu wychodzi znacznie korzystniej niż cena mieszkania w bloku. W szczególności posiadając już swoją działkę, możemy z powodzeniem wybudować dom w dwukrotnie większym metrażu niż kupić w tej cenie mieszkanie w bloku w dobrej lokalizacji
  • w bloku zawsze brakuje powierzchni gospodarczej. W domu i na własnej działce zawsze jest miejsce by zmieścić rzeczy sezonowe, kartony, walizki, narty, rowery i tp.
  • Mając swój dom na działce łatwiej korzystać z piękna przyrody, aktywnie spędzać czas, uprawiać sport na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z własnej działki
  • W dobrze wybudowanym domu mamy znacznie niższe koszty utrzymania niż w bloku, gdzie towarzyszy nam czynsz i opłaty za prąd wodę i tp. W dzisiejszych czasach opłaty związane z mieszkaniem w bloku są często 2-3 krotnie wyższe od kosztów utrzymania domu o znacznie większej powierzchni.

budowa domu czy warto

Na co musimy uważać budując dom?

Jednak żeby nie wydawało się to takie kolorowe, jak we wszystkim, można odnaleźć wady takiego rozwiązania, jakie?

  • Jeśli wybieramy budowę domu, musimy liczyć się z tym, że lokalizacja nie zawsze będzie na tyle dogodna, aby swobodnie dojeżdżać do pracy czy zawozić dzieci do przedszkola/szkoły.
  • We własnych domach to właściciele są zobowiązani do usuwania ewentualnych usterek (samodzielnie, lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy). W mieszkaniach spółdzielczych część rzeczy jest spokojnie „oddelegowywana”.
  • Mówi się, że dom to skarbonka bez dna. Poniekąd to prawda, w domu zawsze będzie coś co możemy udoskonalić, czy z czasem zmienić wygląd, albo dokonać remontu. Aczkolwiek, czym byłby życie bez zmian.

Warto pamiętać, że w tym wszystkim najważniejsze jest, aby ustalić własne priorytety – dom w spokojnej okolicy, nawet z małym, ale pięknym ogródkiem, może skutecznie zrekompensować różne niedogodności.

budowa domu

Jako firma budowlana PORIN w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie budową domu jednorodzinnego, ale poza dużymi miastami jak Warszawa. Wielu inwestorów szuka miejsca na uboczu, zaciszu, niedaleko natury. W większości przypadków, zazwyczaj jeśli ktoś zbudował dom i zamieszkał w nim, trudniej jest mu wrócić do małego mieszkania. Dom to wygoda nie do opisania!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie i szukasz sprawdzonej firmy z okolic Warszawy, która zbuduje Twój dom kompleksowo, napisz do nas!