PORIN

budowa domów

Budowa domu w stylu dworkowym 330 m2 krok po kroku

Przedstawiamy budowę realizowaną przez naszą firmę budowlaną Porin S.C, która powstała w Warszawie w uroczej dzielnicy Białołęka. Projekt, jaki realizowaliśmy podczas tej kompleksowej budowy był indywidualny, w dworkowym stylu. W swoim już niemal 30 letnim doświadczeniu w budowie domów jednorodzinnych, spotykamy się z różnymi wymaganiami i projektami. Dlatego oprócz samej usługi budowy wymarzonego domu dla Klientów, świadczymy usługi doradcze m.in w zakresie optymalizacji kosztów i dostosowania projektu pod budżet. Doradzamy również w wyborze odpowiednich technologii, przedstawiając wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Oferujemy także usługi Kierownika budowy oraz Inspektora Nadzoru Inwestorskiego. Na potrzeby naszych Klientów świadczymy również, usługi projektowe m.in projekty architektoniczno-budowlane czy doradztwo techniczne przy wyborze projektu.

Dom, który dzisiaj prezentujemy, to ok. 325m2 powierzchni podłóg oraz aż 400m2 powierzchni dachu. Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale budynek został bardzo potężnie zaprojektowany, z licznymi elementami żelbetowymi.

Zacznijmy jednak od podstaw. Ławy fundamentowe tego domu są żelbetowe, ściany fundamentowe powstały z bloczka betonowego, zwieńczone zostały żelbetowym wieńcem tworzącym potężną konstrukcję fundamentów.

Same fundamenty domu są ocieplone styropianem hydro grubości 15 cm. Ściany konstrukcyjne budynku zewnętrzne i wewnętrzne wykonane zostały z betonu komórkowego Ytong, który wśród betonów komórkowych charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i wysoką izolacyjnością termiczną. Strop tego domu to żelbetowy monolit, nazywany również stropami z betonu zbrojonego – żelbetu. Brzmi poważnie i taki właśnie jest, to zdecydowanie dom na wiele pokoleń. Ściana kolankowa również powstała z Ytonga z żelbetowym wieńcem, co widoczne jest na poniższym zdjęciu.

Najlepsze zostawiamy na koniec: dach! Był ciekawym, trudnym i pracochłonnym elementem całej budowy. Dlaczego? Zaczynając od ramy stalowej, która stanowiła wsparcie dla drewnianej konstrukcji dachu i do której postawienia konieczny był dźwig! Niestety nie udało nam się tego momentu ująć na zdjęciach. Natomiast poniżej można zobaczyć, jak ogromna jest to konstrukcja. Szczególnie zdjęcie, na którym widoczny jest człowiek. Pokrycie dachu, to dachówka cementowa braas w kolorze antracyt – dosyć modnym w ostatnim czasie, chociaż w tym przypadku to bardzo ponadczasowy oraz uniwersalny kolor, dopasowujący się do otoczenia czy ciekawie wyglądający z wieloma kolorami elewacji.

Stolarka okienna w tym domu to PCV z oknami przesuwnymi, te w salonie robią wrażenie, ale są również bardzo praktyczne. W ostatnim czasie stawia się na duże okna w domach jednorodzinnych. Dlaczego? Głównie ze względu na ilość naturalnego oświetlenia w domu, oszczędzamy na energii i mowa tu nie tylko o oświetleniu, ale również nagrzewaniu samego domu przez słońce. Oczywiście wiele zależy, od tego, czy to lubimy, oraz w jakiej okolicy jest dom. Może wydawać się, że przez otwory okienne w domu ucieka całe ciepło, jednak na ten moment stosuje się już 3 szybowe okna, a większa ilość szyb znacząco wpływa na termoizolacyjność okna. Dodatkowo przed utratą ciepła stosowane są zabezpieczenia takie jak uszczelki czy ciepłe parapety, które ograniczają mostki termiczne między oknem a murem. O tym, jak budować energooszczędnie, przeczytasz na naszej stronie, w kolejnych artykułach.

W budynku zastosowane zostało również ogrzewanie podłogowe, z dodatkowym podziałem na kilka oddzielnych stref temperaturowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie, tym bardziej, kiedy mówimy o takiej powierzchni.

Aby dom był ekonomiczny w utrzymaniu, warto rozważyć ocieplenie, w tym przypadku to ok. 20-22cm styropianu, który na ten moment jest już standardem, raczej nie zaleca się 10 czy 15 cm. Elewacja tego obiektu, została wykonana z tynku strukturalnego silikatowo-silikonowego w odcieniu bieli, co wygląda idealnie w połączeniu z antracytem na dachu. Swoją drogą, czy wiesz, że odcieni bieli w próbnikach elewacji jest ponad 12?! Co ciekawe białą elewację wcale nietrudno utrzymać w czystości. Zaleca się wręcz jasne kolory, ze względu na odbijanie i nieprzyciąganie promieni słonecznych i tym samym nienagrzewanie elewacji, wysoka temperatura może spowodować odbarwienia koloru czy pęknięcia. W przypadku wyboru ciemniejszych kolorów elewacji, warto wiedzieć, jakie tynki zastosować, by elewacja po 3 latach nie wyglądała mało estetycznie.  

Warto wspomnieć również o instalacji elektrycznej, która w tym budynku, została wzbogacona o elementy systemu inteligentnego, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i codziennych rozwiązań nowych technologi dla domowników.

Tak wygląda dom, o którym mowa w tym artykule. To nasza kompleksowa budowa w Warszawie.

Jeśli szukasz solidnej firmy, która zbuduje Twój dom jednorodzinny pod Warszawą lub w jej okolicach, zapraszamy do kontaktu.