PORIN

budowa domów

Firma budowlana PORIN – wady i zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Choć dla wielu mieszkanie w domu jednorodzinnym jest istnym spełnieniem marzeń, to wbrew pozorom zamiana własnego m4 na znacznie większy metraż ma także swoje niewątpliwe wady. Jakie są plusy i minusy życia w domu? W dzisiejszym wpisie odkrywamy wszystkie karty!

Spokój i cisza, większa prywatność, możliwość czerpania przyjemności z przebywania we własnym ogrodzie. Czy posiadanie własnego domu jednorodzinnego faktycznie jest pozbawione wad? Niekoniecznie.

Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Do niewątpliwych zalet mieszkania w domu zaliczyć możemy m.in. większą ilość przestrzeni dla każdego domownika, prywatność czy brak konieczności stosowania się do zasad obowiązujących w blokach (np. godzin w jakich “wypada” odkurzać czy włączać pralkę), a także zawsze wolne miejsce parkingowe.

Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł o zaletach budowy domu, tutaj więcej https://porin.pl/zalety-budowania-domu/ a także kolejny o 3 wadach i zaletach budowy domu https://porin.pl/budowa-domu-czy-warto/. Dzisiaj dowiesz się, jakie są wady życia w domu jednorodzinnym oraz z czym musisz się liczyć podejmując decyzję o budowie domu.

Największe wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Regularna konserwacja oraz przeglądy

Jak dotąd to spółdzielnia lub wspólnota dbała o terminy niezbędnych przeglądów instalacji, jak i zajmowała się poszukiwaniami specjalistów od rozmaitych prac konserwacyjnych? Niestety to już przeszłość – mieszkając w domu jednorodzinnym to właśnie na Twoje barki spadają wspomniane obowiązki. Przegląd komina, czyszczenie rynien, dachu, spuszczanie wody z instalacji na zimę to tylko niektóre z zadań o jakich będziesz musiał pamiętać…chyba, że zlecisz naszej firmie PORIN coroczną usługę serwisową budynku, by zapomnieć o tym problemie i mieć z głowy dbanie o przeglądy i podstawowy serwis domu.

Koszty większych prac remontowych

Niewątpliwym minusem zamieszkiwania w domu jest też to, że trzeba pamiętać o przeglądach i być gotowym na zwiększone wydatki w każdym możliwym momencie. O ile wśród mieszkańców bloku koszty ewentualne napraw i wymian np., ogrodzenia, ogrodu, dachu, okien rozkładają się na wszystkich dokładających się co miesiąc do funduszu remontowego, o tyle w domu jednorodzinnym konieczne jest odpowiednie rozplanowanie budżetu z wyprzedzeniem na jedną rodzinę.

Warto wiedzieć, że jeśli dom jest dobrze zbudowany z solidnych materiałów nie ma mowy o naprawach czy odświeżaniu takich elementów jak np. dach, balkon, okna itp przez przynajmniej 15-20 lat. Bierzmy też pod uwagę, że z domu korzysta mniejsza ilość mieszkańców niż z bloku, zatem eksploatacja jest inna, z pewnością też podejście i szacunek do samego budynku, co wpływa na jego „żywotność”. Zatem kluczem do niskich kosztów eksploatacyjnych jest dobre przemyślenie budowy i wybór odpowiedniej firmy!

Patrząc na takie regularne płatności czynszu np. 500-800 zł miesięcznie, w skali 15 lat czyli 180 miesięcy, po przeliczeniu mamy kwotę ok. 144 000 zł (180 miesięcy x 800 zł), którą spokojnie możemy odkładać i zainteresować po 15 latach w dom! Koszty utrzymania domu mogą być więc znacznie niższe niż w przypadku bloku.

Dostęp do mediów, komunikacji

Osoby szukające działki na budowę domu poza miastem czasem obawiają się, że wybrana działka może nie być uzbrojona w kanalizację, gaz oraz wodę, albo o słaby zasięg sieci komórkowej, czy pogorszony dostęp do Internetu o wysokiej jakości transmisji. Co prawda nie dotyczy to naszych Klientów, ponieważ jako firma budowlana PORIN budujemy domy jednorodzinne w okolicach Warszawy, które są mają bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę. Wiele osób nie decyduje się na dom w centrum miasta ze względu na ceny działki lub brak dostępności w pożądanej okolicy. Obawia się wyprowadzki dalej w podwarszawskie wioski, ponieważ nie wyobraża sobie dnia bez codziennej miejskiej rutyny. Patrząc na świetnie skomunikowane miasteczka i wsie to nie jest już problemem.

Co z ceną domu a mieszkania?

Porównując obecne ceny mieszkań a ceny budowy domu, można by dodać kwestię finansów do wad domu, ale patrząc na kwestie inwestycyjne, standardu życia i obecnych kosztów to ta bardzo mocno się równoważy i przestaje być wadą. Budowa domu w stanie developerskim to często koszt średniego mieszkania w stolicy w stanie developerskim, na które dodatkowo w rynku pierwotnym trzeba poczekać 2 a nawet 3 lata.

Dodatkowo gdy myśli się o większym mieszkaniu (do 70 m2), w ciekawszej okolicy, z garażem, tarasem czy ogródkiem, ceny między domem a mieszkaniem, czy jak to jest często nazywane apartamentem, zaczynają się równoważyć. Przy kupnie dużego mieszkania np. około 100 m2, gdzie koszt 1m2 to obecnie między 16 a 20 tysięcy złotych, koszt może wynieść między 1,5-2mln złotych, budowa domu średniej wielkości wychodzi zdecydowanie korzystniej.

Budowa domu jest trudnym procesem który warto powierzyć specjalistom takim jak firma PORIN, by mieć pewność że wszystkie prace będą wykonane prawidłowo i w niedługim czasie.

Na sam koniec ważne jest formalne zakończenie budowy, jakie należy zgłosić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będzie można przekazać dom do użytku inwestorowi i jego bliskim.

Firma budowlana PORIN dba o estetykę oraz jakość domów jednorodzinnych, co jest ich niezwykłą zaletą. Zapoznaj się z nasza ofertę i zamieszkaj w domu marzeń!